Kıbrıs Gazileri Kıbrıs Barış Harekatı'nda Yaşadıklarını Anlattı

Kıbrıs'ta Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak ve Ada'ya barışı getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nın gazileri, harekatın Ada'ya ve Kıbrıs Türklerine huzur ve özgürlük getirdiğini söyledi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği üyeleri ile Kıbrıs gazileri Yaşar Gevrek, Ersoy Taluğ ile eşi Jale Taluğ, üzerinden 47 yıl geçen Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Gazi Gevrek, 1972'de "mücahit" olduğunu ve 1974'e kadar "Koçero Tepeleri" anılan yerde bu görevini sürdürdüğünü söyledi. 15 Temmuz 1974'te Rum-Yunan cuntasının Kıbrıs'ta darbe yaptığını ve o andan itibaren alarma geçtiklerini belirten Gevrek, 19 Temmuz'a kadar mevzilerde kaldıklarını ifade etti. Gevrek, "19 Temmuz'da bize ikişer saatlik izin verdiler, 'Gidin ailenizle helalleşin, yarın sabah çıkartma var ancak ailenize de söylemeyin.' dediler. Sabah 4 civarında iki Türk jeti başımızın üzerinden geçti ve bazı yerleri vurmaya başladı. Biz sevinçten havaya sekmeye başladık çünkü Türk askerinin gelip müdahale edeceğine inanmazdık. Birbirimize sarılıp kucaklaştık. Saat sabah 9-10 civarında korkunç bir uğultu duyduk, 'Eğer ki bu uğultu Rumların tanklarıysa yandık.' dedim. Uğultu çoğaldı ve batı tarafından kara kara uçaklar gördük. Uçaklar paraşüt atmaya başladı. Arkadaşlarla 'Türk askeri geldi.' diyerek kucaklaştık." dedi.
1963-1974 arasında Rumların Türklere yapmadığının kalmadığını hatırlatan Gevrek, Kıbrıs Türklerinin o tarihlerde çember altında yaşadıklarını kaydetti. Gevrek, "Biz Rumların baskısı yüzünden denize bile gidemezdik, deniz niyetine havuza giderdik. Barikatlardan geçerken binbir çeşit baskı görürdük. Kıbrıs Barış Harekatı sayesinde biz bu baskıdan kurtulduk. Biz Türk askerini gördüğümüzde bayram ettik. Kıbrıs Barış Harekatı öncesi Türkiye'den gelen dergilerde silahlı Mehmetçik fotoğrafı görürdük ve onları evde saklardık. Kıbrıs Barış Harekatı olmasaydı ya Kıbrıslı Türklerin hepsi eninde sonunda Rum olacaktı ya da tek bir Türk kalmayacaktı. Harekat, Kıbrıslı Türkleri özgürlüğüne kavuşturdu." ifadelerine yer verdi.
- "1963'ten 1974'e kadar Rum tarafından çok çektik"
Gazi Taluğ, 1974 harekatı öncesinde Rum kesiminde Larnaka'ya bağlı Taşkent köyünde yaşadıklarını belirterek bu köyde 450 Türk, 350 Rum'un yaşadığını ve 1963-1974 arasında köyde hiçbir olay olmadığını söyledi. Diğer yandan 1963'ten 1974'e kadar bir bölgeden başka bölgeye gidemediklerini anlatan Taluğ, yollara kurulan barikatlarda Rumların, Kıbrıs Türklerini sorguya çektiğini ve bu barikatlarda birçok kişinin kaybolduğunu kaydetti.
Taluğ, "1963'ten 1974'e kadar Rum tarafından çok çektik, bizlere devamlı hakaret ederlerdi, aşağılarlardı. 1974'te Türk askeri Ada'ya geldiğinde sevindik, birbirimize sarıldık ve sevinç gözyaşları döktük çünkü Rum'un zulmünden kurtulmuştuk artık." dedi.
14 Ağustos 1974'te aynı köyde yaşadıkları ve yeri geldiğinde yemeklerini paylaştıkları Rumların Türk mahallesine gelerek erkekleri topladıklarını hatırlatan Taluğ, 15 Ağustos'ta topladıkları kişileri Limasol'daki esir kampına götürdüklerini ve aynı köydeki Rumların pencerelerden esir erkeklerle dalga geçtiğini anımsattı. Taluğ, "(Köydeki) Katliam duyulduktan sonra KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın baskısıyla, Ekim 1974'te Birleşmiş Milletler Barış Gücü ilk bizim köyü Ada'nın kuzeyine getirdi. Ben kaçak yoldan geldim buraya. Ne zaman geldim ve Türk bayraklarını gördüm, toprağı öptüm ve gözlerimden yaşlar aktı." dedi.
Rumlar, evlerini bastığında teyzesinin evinde yeğeniyle üst katta olduklarını ve gizlendiklerini söyleyen Taluğ, Rumların evin erkeklerini aldıklarını, kendilerinin dağa kaçtığını ve Rumların arkalarından ateş ettiğini kaydetti. Taluğ, "Harekat olmasaydık biz bitmiştik. Türk askeri buraya geldi bizi kurtardı. Rumlar 103 köyümüzü yaktı, yıktı. Bir yerden bir yere gidemezdik. Yaşamak mıydı bu? Türk askeri geldi, huzura kavuştuk, özgür olduk. Daha ne isteriz? Dünya durdukça Türk askeri bu Ada'da kalsın, hiçbir zaman gitmesin. Allah bizi Türk askerinden ayırmasın. Bu kadar çektik ve gidelim yine Rum'a yama mı olalım? Türkiye ile KKTC'nin savunduğu 'Kıbrıs'ta iki devletli çözüm modelini' destekliyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saygım sonsuz ve sonsuza kadar kendisini destekliyorum. İnşallah, Allah kısmet ederse kendisiyle tokalaşırım. 20 Temmuz'da Ada'ya geldiğinde kendisiyle kucaklaşmak isterim, inşallah kısmet olur. Gittiği yerlere gideceğim, inşallah yanına yanaşabilirim." diye konuştu.Ülke TV'yi sosyal medyada takip etmek için;
Twitter : ulketv
Instagram: ulketv
Facebook: ulketv

YORUMLAR

 1. ISMAIL Alp

  ISMAIL Alp10 gün önce

  ÇOK EMEĞİMİZ VAR İTE KOPUĞA TESLİM EDER MİYİZ SANDILAR.

 2. Ahmet Can

  Ahmet Can10 gün önce

  EY MÜCAHİT VE VATAN SEVER TÜRK MİLLETİ AYŞE ARTIK TATİLE ÇIKMAYACAK SİZ BELKİ TANIMAZSINIZ AYŞE ABLA ALİPAŞA LIDIR ELİDE MAŞALIDIR ALİPAŞA AŞİRETİNİ TOPLADI Sn BAŞKOMUTANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞANINDA GİZLİ ASKERİDİR ÇOK SEVER REİSİMİZİ BU MÜJDELERDEN SONRA KIBRISTA SAVAŞ ÇIKARSA AYŞE ABLANIZ AŞİRETİYLE KIBRISA HEM SAVAŞMAYA HEMDE YERLEŞMEYE GELİYOR RUM VE YUNAN AYŞE ABLANIN ELİNDEN ANCA ABD YE KAÇARLARSA KURTULURLAR SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN AYŞE ABLA ABD DEN KORKTUĞUNDAN DEĞİL HEM UZAK VE ARADA 2 OKYANUS OLDUĞUNDAN GİTMEK İSTEMEZ AMA MECBUREN GİTMEK ZORUNDA KALSA İNANIN AYŞE ABLANIN ELİNDEN BÜTÜN AMERİKAN KITASI AYAĞA KALKSA ALAMAZLAR RUM VE YUNANI KORUMAYA KALKSALAR ONLARINDA AMERİKAN KITASINI TERK EDİP UZAYA GİTMELERİ GEREKİYOR BU SEFER AYŞE ABLA YA HERRO YA MERRO KARARLILIĞI İLE GELİYOR İÇİNİZDEKİ RUM VE YUNAN SEVER AJANLARA SÖYLEYİN HABER GÖNDERSİNLER AYŞE ABLANIZ BU SEFER HEM SAVAŞMAYA VE YERLEŞMEYE GELİYOR KAÇIN AYŞE ABLA GELİYOR YİYİYORSA BEKLEYİNDE GÖRÜN GÖRMENİZ GEREKENLERİ ERKEKSENİZ KAÇMAYIN AKLI OLANIN SİNİRLİYKEN AYŞE ABLADAN ASLANDAN KAÇAR GİBİ KAÇMASI GEREKİYOR KAÇMAZ İSE AKİBETLERİNİ AZRAİL DAHİ TAHMİN EDEMEZ

 3. MUT TEKİN

  MUT TEKİN10 gün önce

  BİZ ! TÜRK MİLLETİYİZ !! HEPİMİZ ! BİR ER MEHMETİZ !!!